autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

Obsah

Hore
Suhrnna tab.

001 História SKZam
002 Úvod a história
003 Čo zbierajú zb. I
004 Čo zbierajú zb. II
005 MATCHBOX
006 Solido
007 RIO
008 Brumm
009 Vitesse
010 Norev
011 Starline
012 Oxford Diecast
013 Radon / Agat
014 Schuco I.
015 Schuco II.
016 Cararama
017 Abrex
018 Motorart
019 IXO I.
020 IXO II.
021 IXO Museum
022 IST Models
023 J-collection
024 Premium X
025 DeAgostini
026 Editions Atlas
X01 Zinkový mor

ENCYKLOPÉDIA AUTOMODELOV


www.automodely.eu

 

Encyklopédia je určená pre všetkých fanúšikov a zberateľov modelov automobilov. Encyklopédia vznikla na základe spolupráce so Slovenským klubom zberateľov automobilových modelov - SKZam. Odborný garant a autor encyklopédie je MUDr. Stanislav Duba (kontakt na autora).

 

Legenda – automobilové modely „MATCHBOX“

(text Ing. Tomáš Szabo, Ing. Peter Trávniček a MUDr. Stanislav Duba - aktualizácia 17.01.2012)

 

Obr. 1 - Cestný valec (Matchbox Series 1-75 No.1)

Tento diel encyklopédie automodelov venujeme anglickej značke, ktorá spôsobila, že zbieranie zmenšenín automobilov je dnes vo svete jedným z najrozšírenejších zberateľských odvetví, a ktorá už bezmála 60 rokov patrí neodmysliteľne k detstvu miliónov chlapcov na celom svete. Tou značkou je „MATCHBOX“. Tento názov znamená v preklade zápalkovú krabičku. Prečo práve krabička od zápaliek ? Ako vždy v podobných prípadoch to má na svedomí náhoda. Aby sa jeden z prvých odliatkov dieselového cestného valca, ktorý chcel jeden z tvorcov ukázať svojmu kamarátovi nepoškodil, zabalil ho do prvej krabičky, ktorú mal po ruke. Tou bola zápalková krabička Norvic z českej fabriky Sólo v Sušiciach. Tento nápad dal vzniknúť značke, ktorá bola oficiálne zaregistrovaná v roku 1954.

Príbeh „angličákov“, ako sme ich u nás pomenovali, sa však začal už skôr. Po skončení 2. svetovej vojny, tesne po demobilizácii, sa stretli dvaja bývalí spolužiaci (menovci) Leslie Charles Smith a Rodney Smith. Zatiaľ čo Leslie mal spred vojny skúsenosti z obchodu, Rodney pracoval vo firme vyrábajúcej stroje na odlievanie kovov. Dohodli sa na

Obr. 2 - Cadillac Sixty Special (Matchbox Series 1-75 No.27)

založení spoločného podniku s využitím Rodneyho skúseností v odlievaní kovov. Názov pre firmu odvodili od svojich krstných mien: LESlie a rodNEY. Vznikla firma s názvom Lesney Products - s dátumom založenia 19. januára 1947. Vstupný kapitál 300 libier, ktorý dostali ako vojnový vyslúžilci za službu vlasti, investovali do kúpy prvého zariadenia na tlakové liatie kovov. Problém vhodného miesta pre výrobu v rozbombardovanom Londýne vyriešili prenájmom bývalého hostinca „The Rifleman“ na severe Londýna. O pár týždňov sa k dvojici pridáva ďalší vojnový vyslúžilec Jack William Odell. Tým je zakladajúca trojica tridsiatnikov kompletná.

Začína sa výroba rôznych tlakových odliatkov pre prebúdzajúci sa povojnový priemysel. Prvé hračky prichádzajú do výroby o niečo neskôr - na základe objednávok od obchodníkov v roku 1949. Od 9. marca 1949 bola firma zaregistrovaná ako súkromná spoločnosť na výrobu a predaj hračiek. V roku 1951 odchádza z firmy Rodney Smith. Pokiaľ názov „MATCHBOX“ bol skôr dielom náhody, vznik samotných miniatúrnych modelov dopravných prostriedkov ovplyvnili hlavne dve skutočnosti:

Prvou bol obrovský úspech firmy, ktorý dosiahla výrobou a predajom miniatúrnej kópie korunovačného koča vyrobeného na počesť korunovácie Alžbety II v roku 1952 - na ktorom sa podarilo na základe postupne získaných skúseností zvládnuť množstvo drobných detailov.

Obr. 3 - Motocykel Harley Davidson (Matchbox Series 1-75 No.66)

Druhou bola príhoda, kedy Jack Odell vyrobil pre svoju malú dcérku miniatúru malého cestného valca, ktorý sa rozmermi vošiel do zápalkovej krabičky. Keďže deti si brali do školy malé predmety na hranie, ktoré sa vošli do vreciek, tento Jackov nápad bol tým skutočným začiatkom veľkej slávy „Matchboxov“. Na druhý deň ho začali zaplavovať deti z celého okolia žiadosťami o rovnakú hračku v krabičke.

Bolo rozhodnuté ! V r. 1953 sa začína výroba celého radu kovových modelov autíčok (lepšie povedané cestných dopravných prostriedkov), zhotovených z hliníkovo-zinkovej zliatiny (zamak). Predávali sa v žltých papierových krabičkách s tmavými bokmi s hlavným označením „MATCHBOX SERIES“ (v prvých rokoch aj s podnázvom A MOKO LESNEY - odvodeným od mena zriaďovateľa zmluvnej distribučnej firmy p. MOsesa KOhnstama). Po prvom modeli dieselového valca s číslom 1 prichádza vyklápačka, miešačka na betón, traktor - až sa čísla vyrábaných modelov zastavili na čísle 75, čím bola definovaná najznámejšia a najzbieranejšia séria „malých Matchboxov“, a to „séria 1-75“.

Je pravda, že prvé modely „Matchbox Series“ v porovnaní so súčasnými automodelmi (alebo aj modelmi zn. „Matchbox“ zo sedemdesiatych rokov), boli veľmi jednoduché - bez okenných výplní, interiérov i ďalších podrobností. V danom veľkostnom segmente však boli na trhu prakticky jediné, pričom tvarovo i farebne verne odzrkadľovali svoje skutočné predlohy; navyše boli mechanicky odolné i cenovo prístupné (a ... jednoducho také „zlatučké“ – presne do detskej ruky), takže veľmi rýchlo nadobudli obrovskú popularitu - k čomu akiste prispelo aj rýchle a variabilné rozširovanie základnej série o nové modely.

Obr. 4 -  Rolls Royce Phantom V - 2 varianty (Matchbox Series 1-75 No.44)

Výroba sa orientuje viacerými smermi. Základom zostáva legendárna „séria 1-75“, v ktorej je každý rok ponúkaných 75 rôznych modelov. Dominujú medzi nimi najznámejšie osobné autá danej doby, doplnené o nákladné automobily, autobusy, motocykle a vojenskú techniku. Každý model v sérii je po niekoľkých (zväčša 3-4) rokoch jeho produkcie a niekoľkých farebných obmenách, vymenený za nový. Jednotlivé modely nemajú jednotnú mierku, jej rozsah kolíše v intervale od cca 1:55 až po 1:198, nakoľko autíčka sú limitované jednotnou veľkosťou krabičiek, do ktorých sú balené.

Na prelome rokov 1957-58 Lesney začína vyrábať aj autominiatúry väčších rozmerov; ich prvá séria (obsahujúca pätnásť modelov) nesie názov „Major Pack“ (v preklade „väčšie balenie“); jednotlivé do série zaraďované automodely boli označované kódom „M“ (napr. M-1). Zahŕňala hlavne miniatúry ťahačov a traktorov s rôznymi návesmi, modely pracovných / stavebných strojov a napr. aj poľnohospodársky kombajn.

Obr. 5 - Muir Hill Dumper (Matchbox King Size No.K-2)

V r. 1960 sa v ponuke firmy Lesney objavuje analogická novšia séria - takisto obsahujúca rozmerovo väčšie modely, nazvaná „King Size“ („kráľovská veľkosť“) - s kódovým značením modelov „K“. Aj v nej dominovali hlavne nákladné autá a rôzne poľnohospodárske a pracovné stroje; postupne sa do nej začali preraďovať aj modely série Major Pack, ktorá takýmto spôsobom v priebehu času (v r.1968) definitívne zaniká.

Slávnym sa stal aj rad „Models of Yesteryear“ („modely minulých rokov“) zavedený v r. 1956. Séria (s kódovým označením „Y“) sa stala priekopníkom výroby dokonalých modelov historických vozidiel. Postupne sa v nej objavili mnohé známe automobilové značky minulého storočia a boli tu zastúpené tak osobné a úžitkové, ako aj pretekárske veterány - hlavne z okruhu americkej a anglickej klasiky.

 
 
Obr. 6 - Guy Warrior Car Transporter (Matchbox Major Pack No. M-8)
Obr. 7 - Mercedes Simplex (Matchbox Series Models of Yesteryear No.Y-9)

Po roku 1969 dominantné postavenie firmy postupne upadá. Prichádza totiž nečakaná a zdrvujúca konkurencia, a to zo strany amerického hračkárskeho giganta Mattel, ktorý v r.1968 na trh uviedol svoju sériu „angličákov“ Racing Wheels z radu Hot Wheels - s tenkými oskami súkolí (s nízkym trením); tieto revolučne konštruované autominiatúry sa pri chlapčenských hrách vyznačovali extrémnym dojazdom a „rýchlosťou“... K tomu Mattel svojim autíčkam do vienka pridal rôzne fantastické tvary a žiarivé metalické lakovanie, resp. „divoké“ farebné vzory na ich karosériách, ako aj rozličné pretekárske dráhy ... a „Matchboxy“ sa z jedného dňa na druhý stali v očiach detského zákazníka fádnymi a neatraktívnymi ...

Obr. 8 - Daimler Bus (Matchbox Series 1-75 No.74 verzia Superfast)

Reakcia firmy Lesney bola pomerne rýchla – avšak nie dosť rýchla na to, aby vyrovnala náhle straty trhov a súvisiacich finančných dopadov... Už v r.1969 začala v sérii 1-75 postupne nahradzovať pôvodné a zároveň dopĺňať nové modely v inovatívnych farbách a so súkoliami s tenkými oskami a dizajnom podobným Mattelovým Hot Wheels; tieto „Matchboxy“ na svojich krabičkách i podvozkoch už nesú hrdý názov „Superfast“. Postupne (cca do r. 1970) bola séria „1-75“ kompletne transformovaná do „superfastovej“ podoby. Toto zároveň znamenalo koniec éry angličákov s pôvodnými kolieskami (medzi zberateľmi označovanými výrazom „regular wheel“ – t.j. „normálne“, resp. „zvyčajné koleso“). Do ponuky „Matchboxu“ taktiež pribudli rôzne sady so závodnými dráhami a časom aj iné, viac či menej nápadité artikle – napr. dobíjateľné autíčka na baterku, v sérii „1-75“ autíčka „Rola-matics“ s mechanickými (pri jazde modelu pohybujúcimi sa) dielmi, či fantastickými farebnými vzormi („Streakers“), rozličné sci-fi automobily a mnohé iné ...

Obdobne bola aktualizovaná a redizajnovaná aj séria „King Size“ – s tým, že sa od r. 1970 premenovala a rozvetvila na série „Super Kings“ (nákladné autá) a „Speed Kings“ (osobné autá) v typických väčších mierkach a teda aj baleniach (naďalej s kódovým označením modelov „K“).

Na post riaditeľa firmy v roku 1973 rezignoval Jack Odell (Leslie Smith zostáva vo vedení až do roku 1980).

Obr. 9 - Mack Container Truck (Matchbox Super Kings No.K-17)

V snahe udržať si zviechavajúcu sa popularitu značky, do ponuky „Matchboxu“ sú urýchlene zavádzané ďalšie nové série – ako napr. „Sky Busters“ (kód „SB“ - kovové miniatúry lietadiel na rozhraní segmentov hračka-model, zavedené od r. 1973), „Battle Kings“ (kód „K“ - kovové modely vojenských vozidiel a techniky väčších mierok, od r.1974), „Two Pack series“ (kód „TP“ - podvojné balenia modelov zo série „1-75“ v zostave vozidlo + príves, od r. 1975), „Sea Kings“ (kód „K“ - kovové modely bojových plavidiel veľmi malých mierok, od r. 1976), či „Adventure 2000“ (kód „K“ - kovové sci-fi modely väčších mierok, od r.1977).

Razantný nástup konkurencie i lacnej pracovnej sily najmä v Ázii však postupne spôsobuje firme Lesney stále väčšie finančné problémy, v r. 1980 je nútená zobrať si na prekonanie svojich ťažkostí vysoké bankové úvery. V r. 1982 Lesney Products preberajú správcovia konkurznej podstaty a hľadajú kupca, firma sa premenúva na Matchbox Toys Ltd a hrozí jej definitívny zánik. Napokon ju (aj s dlhom 80 miliónov libier) v septembri 1982 kupuje David C.W. Yeh, stojaci na čele hongkongskej hračkárskej firmy Universal Toys a tak vzniká nová firma Matchbox International Ltd. (neskôr Universal Matchbox Group Ltd.). S tým súvisí aj presun výroby modelov „Matchbox“ do novovybudovanej továrne v Macau – najprv malých autíčok série „1-75“ a neskôr aj ďalších; posledné boli na rade modely série „Y“, ktoré sa vo fabrike v anglickom Sussexe vyrábali až do začiatku roka 1987. Niektoré produkty však až do r.1985 nesú označenie Lesney. Časť výroby sa následne presúva aj do čínskeho vnútrozemia.

Medzitým Jack Odell, jeden zo zakladateľov z Lesney Products, odkupuje časť výrobných prostriedkov Lesney a zakladá novú vlastnú spoločnosť na výrobu kovových automodelov značky Lledo (priezvisko Odell hláskované odzadu.)

Obr. 10 - Modely Matchbox zo série 1-75 (rad Streakers)

„Yehovu“ éru „Matchboxu“ charakterizuje o. i. kúpa ochrannej známky legendárnych britských automodelov Dinky v r.1987. Prvé produkty pod touto značkou sa v produkcii firmy Matchbox International objavujú v r.1988. Takto bola označená jednak séria 6 malých (v blistri balených) „angličákov“ vyrobených na báze foriem pre sériu „1-75“ a ďalej aj rad modelov osobných automobilov prevažne z 50-tych rokov 20. storočia v mierke 1:43 (séria Dinky Collection, kód „DY“). Celkovo však možno povedať, že éra pod krídlami firmy Universal Toys bola poznačená značnou nekoncepčnosťou a roztrieštenosťou vyrábaného sortimentu, ktorá „Matchboxu“ žial veľmi neprospela. Nečudo, že v r. 1992 sa David Yeh začína rozhliadať po kupcovi značky „Matchbox“ s celým jej výrobným sortimentom – a čoskoro ho aj našiel. Bol ním americký hračkársky koncern TYCO Toys Inc., ktorý „Matchbox“ odkúpil už v októbri 1992.

Obr. 11 - Cadillac 452 V16 1933 (Matchbox Series Models of Yesteryear No.Y-34)

Ako každý nový majiteľ, aj TYCO prinieslo do produkcie „Matchboxov“ nové prvky. V r.1992 zakladá divíziu „Matchbox Collectibles“, určenú pre výrobu a distribúciu krásne prepracovaných, počtom kusov prísne limitovaných a tématicky ladených sérií zberateľských modelov – a to jednak na báze foriem „Models of Yesteryear“, „Dinky Collection“ i série „1-75“ a jednak na báze foriem úplne nových, určených pre rôzne nové špeciálne modely. U autominiatúr väčších mierok šlo o tzv. Platinum series – s kódovým označením produktov „CCV“, „DYO“, „DYG“, „DYM“, „KS“, „VCV“, „YFE“, „YMM“, „YPC“, „YRS“, „YY“ a pod..

„Collectibles“ boli určené výlučne pre dospelých zberateľov, dodávané zväčša len prostredníctvom užšieho okruhu vybraných distributérov, niektoré boli posielané výlučne poštou ... Našli by ste medzi nimi modely osobných a dodávkových automobilov americkej (American Muscles) i anglickej klasiky z 50-tych až 60-tych rokov XX. storočia (prevažne v mierke 1:43), historické hasičské automobily, terénne automobily, Pick-upy, odťahovače a napr. aj policajné autá - predovšetkým z amerického prostredia (v mierkach cca 1:43 až 1:50), ďalej tiež prastaré lokomotívy, lokomobilu, parný valec i rôzne nákladné autá (cca 1:50 až 1:100). U modelov osobných automobilov boli pri kreovaní niektorých vintage kolekcií použité aj staršie formy pochádzajúce od portugalského producenta automodelov zn. Vitesse. Treba povedať, že napriek vysokej cene „Collectibles“ boli veľmi žiadané a vcelku úspešné.

Obr. 12 - De Soto De Luxe 1948 (Matchbox Collectibles 1-43 No.DYG14-1-MM)

V r.1994 TYCO oživuje názov „Superfast“ (pre niektoré modely vo veľkosti „1-75“) a ďalej zavádza novú sériu modelov kamiónov s názvom „CONVOY“ (kód „CY“) - vo veľkostiach približne kompatibilných s bývalými modelmi Major-Pack .

Značka „Matchbox“ sa však pod firmou TYCO Toys dlho neohriala, pretože ju celú už v r.1996 za 775 mil. US dolárov kupuje a v marci 1997 značku oficiálne preberá americký megakoncern Mattel Inc., a ... „Matchboxy“ sa tak zrazu stávajú vnútropodnikovou konkurenciou pre mattelovské Hot Wheels. Sprvu sa povrávalo, že tento počin bol priamo zameraný na likvidáciu konkurenčných „Matchboxov“, avšak časom sa chvalabohu ukázalo, že tomu tak buď nebolo, alebo si to u Mattela vzhľadom na popularitu tradičnej britskej značky rozmysleli ...

Nový majiteľ však medzi „Matchboxmi“ časom „nenechal kameň na kameni“; zrušil názov Matchbox International Ltd., v r. 2000 uzatvoril divíziu Matchbox Collectibles a veľmi výrazne prepracoval sériu „1-75“. Tradičný počet modelov v tejto sérii (v závislosti od určenia pre trhy jednotlivých geografických regiónov) fakultatívne rozšíril až na 100, pozaraďoval ich do užšie definovaných tematických grúp (napr. „Best of British“, „Stars of Cars“, „Best of America“, séria áut Elvisa Presleyho) a tiež ich vo veľkom začal predávať v rôzne veľkých sadách (obsahujúcich 3, 5 a 10 či dokonca 20 ks modelov) ... atď.

Obr. 13 - Studebaker Golden Hawk (Dinky Matchbox No.DY-26)

A tak, na šťastie a pre radosť miliónov milovníkov týchto čarovných miniatúr, zánik značky „Matchbox“ sa nekonal. Výroba týchto automodelov sa vinula v čase od Veľkej Británie cez Macao, Hong Kong, Čínu, ďalej Thajsko a ... taktiež sa vyskytli epizódy licenčnej výroby „Matchboxov“ v Maďarsku, Bulharsku i Brazílii ... Aj krabičky a obaly týchto modelov prekonali veľmi zaujímavý a dynamický vývoj - od celopapierových, cez tie s prezentačným okienkom s priehľadnou fóliou - až po súčasné blistre... Mimochodom, zbieranie papierových krabičiek od „Matchboxov“ je dnes veľmi frekventovaným samostatným zberateľským odvetvím. Takisto sú vyhľadávané jednotlivé ročníky na papieri tlačených produkčných katalógov „Matchbox“, vydávaných pre cieľové odbytištia v rôznych jazykových mutáciach.

Ešte dodajme, že „Matchbox“ to skúšal počas celej svojej histórie aj s ďaleko širším záberom produkcie - najmä hračiek, letecko-modelárskych kitov a i. To je však z pohľadu milovníkov automobilových modelov téma okrajová.

Pod značkou „Matchbox“ sa v súčasnosti znovu vyrábajú veľmi pekné modely súčasných, ale i starších vozidiel, avšak v značne redukovanom sortimente - keďže aktuálne sú Mattelom pri živote udržiavané iba zberateľské série „1-75“ (vrátane osobitných sád „Superfast“), „Sky Busters“ a „SUPER CONVOY“...

Obr. 14 - Cadillac Sedan De Ville (Matchbox No.4 - vydaný k 40.výročiu založenia radu Superfast)

Zbieranie malých angličákov „Matchbox“ patrilo v každom období medzi finančne pomerne dostupné hobby. Prvé „angličáky“, ktoré sa u nás objavili v žltých krabičkách na začiatku 60-tych rokov, stáli od 6 do 10 korún československých. Postupom času sa však stali podpultovým tovarom a prakticky nedostižnými chlapčenskými snami. So zmenami, ktoré u nás nastali po r. 1989 sa stali sny realitou. Dnes stoja spravidla okolo 2,- EUR a bežne ich kúpite v každom hypermarkete. Iná je už situácia, ak zberateľ v súčasnosti zháňa model zo 60-tych či 50-tych rokov a zvlášť, ak tento má byť v perfektnom stave a v pôvodnej krabičke. Tu už cena u niektorých modelov dosahuje trojciferné čísla ! U „Matchboxov“ platí, že ceny, na rozdiel od reálnych nových áut, s vekom stúpajú. Samozrejme za podmienky, že sú v perfektnom stave, čiže neprešli v našich detských rokoch okolitými pieskoviskami.

Čím to je, že „Matchboxy“ stále žijú ? Boli na vrchole a prežili aj hlboké pády. Odolali konkurencii, i novodobým lákadlám dnešných mladých ľudí. Je to hlavne tým, že majú svoju neopakovateľnú históriu a čaro. Vyrastali s nimi dnešní dedovia, ktorí ich z nostalgie kupujú a odovzdávajú svojím vnukom – spolu s historkami zo svojho detstva. „Matchboxy“ nikdy neboli perfektné napodobeniny skutočných áut. Vykazujú však veľmi veľa variantov, verzií i drobných odchýlok, ktoré sú skatalogizované a tým sú pre zberateľov nesmierne príťažlivé – a vôbec, majú v sebe neodolateľnú silu a zvláštne kúzlo, s ktorými si konkurencia nikdy neporadila. A aj keď už nikdy nedosiahnu svoju slávu zo 60-rokov, budú tu však hádam navždy, lebo spájajú detské sny dedov, otcov a synov, z ktorých sa postupne stávajú milovníci automobilizmu a jeho histórie.

Obr. 15 - Súčasná sada modelov Matchbox od Mattela (modely zo série 1-75)

Angličáky značky „Matchbox“ sú z globálneho hľadiska akiste najrozšírenejším automodelovým zberateľským artiklom. Svedčí o tom aj veľké množstvo zberateľských klubov a publikácií zameraných na tieto legendárne autominiatúry po celom svete a takisto aj kvantum webových stránok a internetových odkazov venovaných téme „MATCHBOX“ ...

 


TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO